Prechovávanie

25.09.2017 Stano

Zdravim. Mám jeden teraz už dosť veľký problém. Pracujem v ako zvárač,mám podmienku nedávno som mal domovu prehliadku,kupil som nevedomky kradnuté el.naradie,čo je nepodstatné,pričom po mňa prišla kriminálka do práce.odovzdal som všetky veci čo som mal u seba a v putach má odniesli na policajnu stanicu.po celodennom vypočúvaní má prišla vypočuť vyšetrovateľka.dala priniesť moje osobne veci,ktoré aj priniesli.boli v obálke a zrazu mi vytiahla obálku z pervitinom z cigaretovéj krabičky.nasledovala hadka medzi policajtami ,ze ako je možné toto..ja som podpisoval papier o odovzdaní osobných veci ráno pri príchode na stanicu a potom okolo 16tej hodiny, ze odovzdavam pervitin.kedy to nepodpíšem,nepustia ma domov.otazka znie: TIE MOJE VECI MALI BYT PREHLADANE HNED RANO,TAKZE KED BOLI RANO V PORIADKU,PRECO UZ POOBEDE ZRAZU NIE? A ESTE SOM AJ MUSEL ODOVZDAT MOC A TO NA POLICAJNEJ STANICI,NIE V ZIADNEJ NEMOCNICI.PORADTE MI PRISIM.viem že mi hrozí basa.je to už iba na právnikovi?

06.12.2017 JUDr. Martin Balvan

Dobrý deň Stano.

Do značnej miery závisí výsledok vyšetrovania od toho, ako je "vydanie veci" uvedené v zápisnici spísanej policajtom. Ak predmetnú obálku iba dopísali k veciam vydávaným ráno s tým, že v tomto smere jednoducho bezodkladne doplnili zápisnicu, akákoľvek hádka, respektíve dodatočné "prinesenie" obálky a jej vytiahnutie z krabičky od cigariet sa bude ťažko dokazovať.
Za predpokladu, že je v zápisnici uvedený reálny čas, kedy našli obálku, je možné toto namietať v rámci nezákonného postupu orgánu činného v trestnom konaní.
V každom prípade je Vašim právom, ktoré odporúčam využiť, podať dozorujúcemu prokurátorovi žiadosť o preskúmanie postupu policajta v zmysle § 210 zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok, na základe ktorej má obvinený právo kedykoľvek v priebehu vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania žiadať prokurátora, aby bol preskúmaný postup policajta, pričom policajt musí žiadosť prokurátorovi bez meškania predložiť a prokurátor je povinný žiadosť preskúmať a o výsledku obvineného upovedomiť.
Či už toto urobíte po porade, alebo v súčinnosti s advokátom je na Vás.